MENÜ için tıklayınız...

Kabızlık İçin Bitkisel Tedavi

Kabızlık ishal gibi bir bağırsak problemidir. Karın kaslarının zayıflığı, yetersiz sıvı alımı, bağırsak tembelliği, yanlış beslenme, gerginlik, stres ve bunun yanında psikolojik sorunlar kab... Devamı için tıklayınız

Bitkilerden gelen mucizeler...

BİTKİSEL
TEDAVİ YÖNTEMLERİİ

Güneş lekesi maskesi


Cildinizdeki kahverengi lekeler, kırışıklıklar ve sertleşmiş cildiniz size zaman zaman endişe vermekte değil mi? Zira bu endişe çok yerinde ve üzerinde durulması gereken önemli bir sağlık endişesidir. Günümüzde herkesin korkulu kabusu olan kanser hastalığı, gelişen onca şeye rağmen maalesef halen tam çözümlenmiş bir vaka değildir.

Kanser hastalığının bugün çok az bilinen nedenleri bulunmaktadır. Bunlardan cilt kanserinin en büyük düşmanlarından biri güneştir. Cilt kanserine yakalanmayı önlemek için, güneş lekelerinin giderilmesi için bugün yapılabilecek çok madde vardır.

Güneşin tehlikeli uv ışınlarına maruz kalmak cilt kanseri ve aktinik keratoz gibi kanser öncesi hastalıklara yol açabilir. Güneşin ciltte bıraktığı hasar sürekli devam ederken ne zaman güneşe karşı bir önlem alınırsa alınsın, bunun için hiçbir zaman geç değildir. Yalnız burada bilinmesi gereken şey güneş lekeleri için sadece güneşin daha fazla olduğu yaz mevsimi için değil, güneşin olduğu her mevsim, hergün güneşe karşı önlem alınmalıdır. Böylece ciltte güneş lekeleri oluşmaz hatta ciltte güneşten dolayı oluşan lekeler zamanla düzelebilir.

Cilt lekelerini gidermek ya da cildin lekelenmesini durdurmak için yapılabilecek şeyler;

En az 15 faktörlü bir güneş kremi kullanmak koruyuculuğun anahtarlarından biridir ve güneşten dolayı meydana gelen yaşlanmayı önler. Güneş kremlerini her gün kullanmak cilt kanseri riskini uzun vadede önler. Güneşe maruz kalma zamanının azaltılması ve güneş kremlerinin kullanılması ile güneşten zarar görmüş cildiniz de sağlığına kavuşur ve bağışıklık sisteminizin lekeleri tamir etme şansı olur.

En dış ölü hücre tabakası olan stratum korneumun soyulması cildin lekeli ve düzensiz görünmesine neden olabilmektedir. Ayrıca bronzlaştırıcı ürünlerinin kalıntıları dirsek gibi kuru bölgelerde birikip cildin mat ve kirli görünmesine neden olabilir. Kese, ovma işlemleri , alfa hidroksi asit (AHA) temizleyiciler ve evde kullanılan dermatolojik ürünler ölü cilt tabakasının kalkmasına ve cildin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olurlar.

Cilt açıcılar aslında cildi beyazlatmaz, sadece istenmeyen renk oluşumlarını azaltırlar. Uzmanlar reçete ile satılmayan hidrokinon, Retin-A ile birlikte kojik asit karışımını içeren bir ürün ya da inatçı kahverengi lekeler için faydası olan hafif steroid kremlerin kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Güneşe maruz kalmak, klor ve tuzlu su cildin hatta ayak topuklarınızın bile kurumasına neden olur. Topuklarınız için ayak kremlerini, diğer bölgeleriniz için ise el ve vücut losyonlarını kullanmanız cilt kuruluğu açısından önemlidir. AHA’lı bir nemlendirici ya da  hyaluronik asit içerikli bir yüz solüsyonu göz çevresini dolgunlaştırarak cildin daha az kırışık görünmesini sağlar. Bu kremlerin sürekli kullanılması, cildin yapısını ve görünüşünü oluşturan yeni kollagen üretimine teşvik etmesine yardımcı olur.

Led ışıklar elektronik ışık güçleridir ve dolayısıyla cilde uygulandığında kollagen üretimini teşvik edebilir, ince çizgileri ve kırışıklıkları ve sivilceleri azaltabilir.

Profesyonel lazer tedavileri kırışıklıktan renk değişimine ve cilt dalgalanmalarına kadar her türlü cilt problemlerini iyileştirebilmektedir. Fotodinamik tedavi yönteminde kullanılan lazer ya da yoğun atımlı ışık IPL cildinizdeki aknitik keratoz ve pullu yamaları yok edebilir.

Tüm bunlara dikkat edildiği taktirde güneş lekelerinden korunmak mümkündür.

Ayrıca güneş lekelerinden kurtulmak için mevcut bitkisel çözümler şu şekildedir;

1 kaşık bal + 1 kaşık yulaf unu + bir kaşık limonun suyu ve 1 kaşık yağsız yoğurt güzelce homojek bir şekilde karıştırılıp hazırlanan krem yüze maske şeklinde sürülecek ve 25 dakika beklenecek ve sonra bol su ile yıkanacak. Bu kür haftada sadece 1 kez uygulanırsa iyi sonuçlar almak mümkündür.

Bir diğer güneş lekesi kürü ise 4 tane maydonoz + 4 tane semizotu bitkisi + 2 kaşık yoğurt + 1 kaşık limonun suyu karışımı güneş lekeli bölgeye sürülüp 40 dakika bekletilir ve bol su ile yıkanır.

Güneş lekesi kürü; 1 kaşık vazelin + 1 kaşık karbonat + 1 yumurtanın kabuğu karıştırılıp yüze sürülüp 30 dakika beklenir ve bol su ile yıkanır.

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Hemoroid (Basur) Bitkisel Tedavisi

Hemoroid çok önemli ve özel bir sorundur. Kişilerin hayatlarını oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Tüm yaşamları boyunca acı çekerek yaşamaktadırlar. Özellikle tuvalete çıktıklarında tahmini olmayan bir acıyla baş başa kalmaktadırlar....
Okumak için tıklayınız...