MENÜ için tıklayınız...

Sarılık için Bitkisel Tedavi

Bütün hepatit çeşitleri yüksek oranda tedavi edilebilmekle birlikte eğer tedavi edilmezse kronikleşebilir ve siroz ya da kansere dönüşebilmektedir. Dolayısıyla mutlaka doktor kontrolünde tedavi edil... Devamı için tıklayınız

Bitkilerden gelen mucizeler...

BİTKİSEL
TEDAVİ YÖNTEMLERİİ

Hemoroid (Basur) Bitkisel Tedavisi


Hemoroid (Basur) Bitkisel Tedavisi

Hemoroid veya basur makat bölgesindeki toplardamarların çeşitli nedenlerle hasar görmesi sonucu şişmesi ve beraberinde kanamasıdır. Anüs bir diğer adıyla makatın kasılıp gevşemesini sağlayan kaslar çok zorlandığında bu bölgedeki genişlemeye meğilli damarlar çok miktarda genişler ve sarkarlar. Bu genişleme ve sarkma olayı makattaki damarlara hasar verir ve buna neden olan sebeplerle birlikte hasar ileri safhalara ulaşırsa hemoroide neden olmaktadır.  Hemoroid hemen hemen herkesin hayatının küçük ya da büyük bir bölümünde yaşadığı kötü bir rahatsızlıktır. Erkek, kadın, çocuk, yaşlı demeden her yaştan ve kesimden insanların çok sık karşılaştığı olumsuz bir tecrübedir. Çünkü hemoroide neden olan birçok faktör bulunmaktadır.

Bunlardan bazıları; hareketsiz ve sporsuz bir yaşam tarzı, yanlış beslenme alışkanlıkları, çok fazla oturma eylemi, bazı spor faaliyetleri, genetik, fazla kilolu olma, yanlış ve değişken tuvalet alışkanlıkları, aşırı ıkınma hareketi, kabızlık, az sıvı tüketimi, hamilelik ve doğum, anal ilişki, bazı meslekler, bağırsaktaki tümörler şeklindedir. Bu yapılmaması gereken yanlışlardan en az bir tanesini insanlar hayatlarının bir bölümünde yaptıkları için hemoroid rahatsızlığı çok yaygındır. Fakat oluşma bölgesi itibariyle kişisel bir sorun olması bu rahatsızlığı özel kılmaktadır.

Hemoroid çok önemli ve özel bir sorundur. Kişilerin hayatlarını oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Tüm yaşamları boyunca acı çekerek yaşamaktadırlar. Özellikle tuvalete çıktıklarında tahmini olmayan bir acıyla baş başa kalmaktadırlar. Popo üzerine oturmada büyük güçlükler yaşanırken dayanılmaz ağrılar da beraberinde gelmektedir. Hemoroidin ilk belirtisi makat bölgesinde kaşınma, yanma, baskı ve ağrı hissidir. Giderek artan basınç devam ettikçe kanama, damarlarda şişip sarkma, damarlarda iltihaplanma meydana gelebilmektedir. Bu yaşanan olumsuzlukların varlığı hemoroide işaret ediyor olabilir, dolayısıyla mutlaka doktora danışılmalıdır.

Basurun iki çeşidi bulunmaktadır. Biri iç hemoroid, diğeri ise dış hemoroiddir. Adından da anlaşılacağı üzere iç hemoroid makatın iç bölgesindeki damarların şişmesidir. İç hemoroid ilerlediği zaman şişen damarlar dışarıya doğru sarkar ve dış hemoroide neden olmaktadır. Dış hemoroid elle fark edilebilen, damarların dışarıya doğru şişmesi durumudur. Her iki hemoroid çeşidinde de hissedilen belirtiler hemen hemen aynıdır. Dolayısıyla tuvalet yapma esnasında makatta fark edilen herhangi bir memeye benzer ufak ya da büyük şişmeler derhal tedavi edilmelidir. Aksi taktirde cerrahi operasyon müdahalesine kadar ilerleyebilmektedir. Bunun yanı sıra hemoroid oluşturan çıkıntılar lazer yardımıyla yakılabilmektedir. 

Basurun oluşmasında yatan temel neden dengesiz ve sağlıksız beslenme programıdır. Bu sağlıksız beslenme kapsamında bağırsak hareketlerini bozduğu için hemoroide neden olduğu bilinen tüketim maddeleri; acılı, baharatlı, çok tuzlu veya çok şekerli gıdalar, alkol, kahve çay gibi kafeinli içeceklerdir. Bunun yanı sıra kabızlığa neden olan sert, kuru gıda maddelerinin yanında çok az sıvı tüketimi de dışkının çok sert olmasına ve makattaki kaslara hasar vermesinden dolayı hemoroide neden olmaktadır. Bağırsak ve sindirim sistemini tembelleştiren, sindirim sistemini yavaşlatan gıdalar yerine lif oranı yüksek, tahıllı gıdalarla beslenmek basuru önlemede çok önemlidir. Sindirim sistemini rahatlatmak ve kolaylaştırmak için sadece beslenmeye değil, düzenli egzersiz ve spor yapmaya da önem verilmelidir. Hemoroidi önlemenin diğer yolları ise çok uzun süreli oturmamaya gayret etmektir. Çünkü çok fazla oturmak ya da bisiklete binmek, ata binmek gibi spor faaliyetleri makat bölgesine dışarıdan fazla miktarda baskı uygulanmasına neden olacağı için o bölgedeki kaslara zarar vermektedir. Bütün bu önlemlere rağmen önlenemeyen basura yararlı olan ve basur acısını dindiren şifalı bitkiler ise; safran, nane, biberiye, dereotu, tarçın, kişniş, kakule ve gülsuyu olarak sıralanabilir.

 

Bitkilerle hemoroid tedavisinde kullanılan çok fazla şifalı bitki bulunmaktadır. Şimdi sizlere hemoroid rahatsızlığınızdan kurtulabileceğiniz birkaç önemli bitki küründen söz etmek istiyorum.

Hemoroid tedavisi için Çobançantası Kürü

    Çobançantası Kürü İçin Gereken Malzemeler:
  • 4 tatlı kaşığı çobançantası,
  • 4 bardak soğuk su

    Çobançantası Kürü Yapılışı:
  • Kürü için suyun içerisine çobançantası bitkisi kıyılarak atılır ve 8 saat kadar bekletilir. 8 saatin ardından elde edilen ve süzülen karışım gün içerisinde taze bir şekilde tüketilir.
  • Elde edilen kürden yararlanılarak, pamuk ile emilerek basur olan bölgeye sürülür. Çobançantası kürünü düzenli olarak 1 hafta kadar tüketin ve basur şikâyetlerinizin azaldığını görün.
  • Hemoroid (Basur) bitkisel tedavisi olarak doğada bulunan diğer bitkilerden de yararlanabilirsiniz. Örneğin siyah üzüm yaprağı kürü, semizotu kürü, zeytinyağı kürü ve maydanoz kürü gibi çeşitli kürlerde kullanılabilir.
  • Tüm bu kürlerde sıcak su ile yapılarak demle şeklinde hazırlanarak yemeklerden sonra tüketilebilir.

Kürlerde önemli olan düzenli kullanımdır. Zamanla ağrı ve acılarınızdan kurtularak mutlu ve sağlıklı günlerinize kavuşabilirsiniz.
Önemli not: yukarıda bulanan kürleri hekime danışmadan kullanmayınız.

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Hemoroid (Basur) Bitkisel Tedavisi

Hemoroid çok önemli ve özel bir sorundur. Kişilerin hayatlarını oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Tüm yaşamları boyunca acı çekerek yaşamaktadırlar. Özellikle tuvalete çıktıklarında tahmini olmayan bir acıyla baş başa kalmaktadırlar....
Okumak için tıklayınız...