MENÜ için tıklayınız...

Kireçlenme için kür

Bu hasarlar iki kemiğin birleştiği noktada kemiklerin birbiriyle sürtmesini engelleyen kaygan bir zemin oluşturan kıkırdağın deformasyonu sonucu korunmasız kalan kemiklerin birbirleriyle sürtmesi sonu... Devamı için tıklayınız

Bitkilerden gelen mucizeler...

BİTKİSEL
TEDAVİ YÖNTEMLERİİ

İshal bitkisel tedavisi


İshal tuvalete acil yetişme durumunuzun, yaptığınız tuvalet miktarının ve tuvalete gitme sıklığınızın arttığı bir hastalıktır. İshal durumunda günde 2, 3 ya da daha fazla sulu ve gevşek bir dışkı yapılır. Hatta bazen tamamı küçük abdest gibi sırf su içerikli olur.

İshalde sık büyük abdest yapmanın dışında; karında kramp hissi, karnın ağrıması, şişkinlik, mide bulantısı, ateş ve kusma semptomları da görülebilmektedir. İshal genelde herhangi bir ilaç içmeden yaklaşık 48 saat içinde kendi kendine geçebilmektedir.

İshal durumunda yapılacak en önemli şey çok fazla sulu dışkı yapıldığı için sürekli su tüketmek ve daha çok ishal yapıcı etkisi olan besinler tüketmemektir. İshal 2 günden fazla sürdüğü taktirde bir de kusma ile eşlik ediyorsa bu çok tehlikeli bir durumdur. Bu ishal durumu fark edilir farkedilmez mutlaka hemen sıvı tüketmeye başlamak gerekmektedir. Çünkü ishalde vücut su ile birlikte vücut için gerekli olan çok fazla elektrolit ve sodyumu dışarı atar.

Dolayısıyla et suyu, çorba, taze meyve suları, taze meyveler tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir. İshal çok ciddi semptomlara neden olduğu durumlarda çocuklarda 24 saatten fazla, erişkinlerde ise 3 günü geçen ishaller bir doktor tarafından kontrol edilip tedavi edilmesi gereklidir.

Çok şiddetli karın ağrıları, dışkıda kan, siyah katran gibi dışkı, ateş, susuzluktan ileri gelen rahatsızlıklar görüldüğü taktirde derhal doktora gidilmelidir. Zira bu semptomlar enfeksiyon, hassas bağırsak hastalığı, pankreatit veya kolon kanseri gibi ciddi hastalıkların varlığına işaret ediyor olabilir. 2 hafta süre boyunca hala ishalseniz kronik ishal sendromuna yakalanmışsınız demektir. Doktora gittiğinizde karşılaşacağınız sorular; ne kadar süredir ishaliniz var, ishal başlıyor ve ne zaman bitiyor ya da ne kadar devam ediyor, hangi gıdalar ishalinizi arttırıyor ya da kesiyor, dışkınız kanlı-yağlı-sulu mu, hangi semptomları yaşıyorsunuz, ailenizde kronik ishal öyküsü var mı, en son gidilen yerler ve neler yendiği, kullanılan ilaçlar.

İshali kesen tıbbi ilaçların yanında bir de evde bazı bitkisel ürünlerle ishali kendi kendimize geçirebiliriz. Örneğin ishali kesen en bilinen kür; yaş ya da kuru hamur mayasından yarım çay kaşığı alıp bir çay bardağı ılık suda karıştırılır ve içilir. Tadı kötüdür ama ishali en hızlı geçiren kürdür.

Bir diğer ishal kürü;

kahvaltıdan bir saat sonra ve akşam yemeğinden iki saat önce 7’şer tane karanfili çiğnemeden yutunuz. Daha etkili olmasını istiyorsanız karanfilleri yutmadan sonra ikiye bölüp su ile yutunuz fakat asla toz haline getirip yemeyiniz aksi taktirde karanfilin ishali kesici etkisi daha da azalır. Bu karanfil kürü en fazla 7 gün uygulanacak.

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Hemoroid (Basur) Bitkisel Tedavisi

Hemoroid çok önemli ve özel bir sorundur. Kişilerin hayatlarını oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Tüm yaşamları boyunca acı çekerek yaşamaktadırlar. Özellikle tuvalete çıktıklarında tahmini olmayan bir acıyla baş başa kalmaktadırlar....
Okumak için tıklayınız...