MENÜ için tıklayınız...

Unutkanlık için kür

Unutkanlığın ortaya çıkması beyin hücreleri arasındaki enerji transferinin aksaması, beyin hücrelerinin bilgileri kaydetme, çağırma ve depolama konusunda kabiliyetinin zayıfladığından dolayı ol... Devamı için tıklayınız

Bitkilerden gelen mucizeler...

BİTKİSEL
TEDAVİ YÖNTEMLERİİ

Kansızlık için kür


Kansızlık insan sağlığı açısından çeşitli sağlık sorunlarına yol açan bir sağlık problemidir. Kansızlık hafife alınmaması gereken, doğru bir tedavi gerektiren ve bitki kürleri ile doğal bir şekilde desteklenmesi gereken bir hastalıktır.

Toplumda kansızlık olarak ifade edilen tıp literatüründeki asıl adıyla aneminin çok çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Öncelikle anemi denilen hastalık kırmızı kan hücreleri olan alyuvarların sayısındaki ya da alyuvar hücrelerinin içinde bulunan ve kana kırmızı rengi veren hemoglobin sayısındaki azalma ile meydana gelir.

Bu alyuvarların ya da hemoglobinin azalması genelde demir eksikliğine bağlı nedenlerdir. Demir eksikliği ise; demir içerikli besinlerin yeterli tüketilmemesi, bazı sindirim problemleri, bağırsak hastalıkları, mide sorunları nedeniyle demirin bağırsaklar tarafından yetersiz emilip yine vücuda yetersiz seviyede geçmesi, bazı iç ve diğer kanamalar gibi nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Dolayısıyla vücudun sahip olması gereken demir oranı zaman zaman uzman doktorlar tarafından kontrol edilmelidir.

Demir eksikliği riski ile karşı karşıya kalma ihtimali sürekli bulunan biz insanların ise düzenli beslenmesi ve düzenli olarak demir seviyesine baktırması gereklidir. Bunun yanı sıra kendi fiziksel durumumuzu sürekli takip etmeliyiz. Zira demir eksikliği yaşayan kişide; ciltte solukluk, dudak kenarlarında çatlaklar, halsizlik, yorgunluk, sürekli uyku hali, tırnak diplerinde çatlaklar, kulakların sürekli çınlaması gibi semptomlar görülebilmektedir. Kansızlık çeken kişi öncelikle uzman bir doktor tarafından kontrol edilmeli, gerekli laboratuar testleri yapılmalı, kansızlığının ne derecede olduğu saptanmalı ve kansızlığın neden olduğu iyice araştırılmalıdır. Kansızlığın derecesine göre uzman doktorun tavsiye ettiği tedavi şekli uygulanmalıdır.

Kansızlığın tedavisi genellikle ağızdan demir takviyesi şeklinde gerçekleşir. İleri düzey demir eksikliklerinde kan iğneleri kullanılmalıdır. Kansızlık sorunu nedenine bağlı olarak uzun süreler boyunca tedavi edilmelidir. Çünkü kansızlık probleminin giderilmesi en az 2 ay olmak üzere bu süre birkaç yıla kadar çıkabilmektedir. Demir takviyesi uygulanışının hepsi aç karnına ve süt ve süt ürünleri tüketiminden en az 2 saat önce ya da sonra alınması şeklinde uygundur. Çünkü süt ve süt ürünleri demirin vücut tarafından emilimini azaltır.

Kansızlığa neden olan demir eksikliği genelde hamilelerde çok görülür. Gebe kadınların karnındaki bebek, anne karnında olduğu sürece kan ile beslenir dolayısıyla annenin kan depoları yetersiz kalabilir. Bundan dolayı özellikle gebe kadınların demir takviyesi alması hem kendi sağlığı hem de bebeğinin beslenmesi açısından çok önemlidir. Demir eksikliğinin sık görüldüğü bir diğer grup bebek ve çocuklardır. Anne sütü ile yeterli beslenmenin ardından ek gıdalar ile desteklenen beslenme programında demir içerikli besinlere yer vermek kansızlığın oluşmaması için çok önemlidir.

Fakat dengesiz ve yetersiz beslenen çocuklarda demir eksikliğine bağlı kansızlık sıklıkla görülebilmektedir. Kansızlık yaşayan çocukların tedavisi de şurup veya damla ile demir takviyesi şeklindedir. Demir ilacı kullanan bebek ya da çocuklarda kabızlık, kakada koyu renk, ağızda koku görülmesi normaldir ve bu durum geçicidir.


Aslında kansızlık çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Günümüzde kansızlığın kanser hastalığı göstergesi olabileceğine dair bilimsel araştırmalar mevcuttur. Dolayısıyla kansızlık hastalığı üzerinde önemle durulması gereken bir hastalıktır. Kansızlığa neden olan temel neden araştırılarak bu yönde bir tedavi uygulanmalıdır. Kansızlık hastalığı ile ilgili uzman doktor tarafından tavsiye edilen tedavi şeklinin uygulanmasının yanında bazı destekleyici bitkisel tedaviler de mevcuttur. Kansızlığa oldukça iyi gelebilecek bir kür ile karşınızdayız bu yazımızda.

Kansızlık İçin Kereviz-ıspanak kürü

Kereviz-ıspanak kürü Malzemeleri:

  • 250 gram taze ıspanak
  • 200 gr kabukları soyulmuş kereviz, yeşil yaprak ve sapları
  • 1 litre su

Kereviz-ıspanak kürü Yapılışı:

Diğer adıyla kansızlık kürü olarak bilinen bu kürü yaparken öncelikle 1 litre suyu kaynatınız. Ardından kaynatmış olduğunuz 1 litre suyun içerisine incecik dilimlenmiş olan kerevizleri salarak, tencerenin kapağını kapatarak yaklaşık olarak 10 dakika kadar kaynatmaya devam ediniz.

Ardından kaynayan kerevizlerin içerisine ıspanakları da ekledikten hemen sonra 5 dakika daha beraberce kaynatın. Ve ocaktan alarak soğumaya bırakın.

Soğuyan Kereviz-ıspanak kürünü süzerek, temiz cam bir kavanoza koyunuz. Kansızlık kürü 2 gün boyunca dayanabilir. 2 günün ardından tüm yararları ortadan kalkar. Bu nedenle verilen ölçülerde ve 2 günde bir bu kür yenilenmelidir.

Artık içmeye hazır hale gelen kansızlık kürünü her sabah aç karnınıza ya da kahvaltıdan yaklaşık 1 saat sonra 1 su bardağı kadar içiniz.

Kansızlık kürünü düzenli bir şekilde 15 gün boyunca sabah akşam içmeye devam edin ve15 günün ardından 10. Günlük bir ara verin. 10 günün ardından yeni bir kür hazırlayarak 15 gün düzenli bir program ile tekrar sabah akşam içmeye devam edin.

Bu şekilde 30 günlük bir program ile kansızlık kürünü uygulayarak kansızlıkla ilgili sorunlarınızı büyük ölçüde ortadan kaldırabilirsiniz.

Kansızlık kürü için dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

  • Bu kürü uyguladığınız dönemde fazla tatlı ve çikolata tüketmemeli, çay kahve ve diğer şekerli içeceklerden uzak durulmalıdır. Aksi halde kür içerisinde bulunan faydalı vitamin ve mineral hücreleri yok edilebilir.
  • Bu süreçte, bol bol C Vitamini içerikli besinler tüketilmelidir. Çünkü C vitamini demir emilim oranını arttırır.

Önemli Not: Şeker hastaları bu kürü mutlaka hekime danışarak uygulamalıdır!

 

YORUMLARINIZI BİZİMLE PAYLAŞIN

Hemoroid (Basur) Bitkisel Tedavisi

Hemoroid çok önemli ve özel bir sorundur. Kişilerin hayatlarını oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Tüm yaşamları boyunca acı çekerek yaşamaktadırlar. Özellikle tuvalete çıktıklarında tahmini olmayan bir acıyla baş başa kalmaktadırlar....
Okumak için tıklayınız...